واکنش غریب آبادی به راهزنی هوایی آمریکا

به گزارش وبلاگ پاسارگاد، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، در صفحه اینستاگرام خود نوشت: اقدامات جنایتکارانه رژیم آمریکا در تهدید جان مردم عادی به وسیله تروریسم مالی تا تروریسم هوایی، تمامی ندارد.

واکنش غریب آبادی به راهزنی هوایی آمریکا

به گزارش وبلاگ پاسارگاد، کاظم غریب آبادی ادامه داد: آیا وقت آن نرسیده تا جامعه بین المللی در قبال این اقدامات خلاف حقوق بین المللی آمریکا که صلح و امنیت بین المللی را نیز تهدید می نماید، متحد بایستد و این کشور را وادارد تا مانند یک کشور نرمال رفتار کند. تهدید مردم عادی و بچه ها و زنان برای حصول به اهداف سیاسی، کثیف ترین نوع سیاست است که قطعا با شکست روبرو خواهد شد. سخنگوی سازمان تروریستی سنتکام ضمن پذیرش این تعرض، هدف از نزدیک شدن جنگنده آمریکایی با هواپیمای مسافربری ایرانی را شناسایی ماهیت این هواپیما برای تامین امنیت پرسنل نیروهای اشغالگر ائتلاف در پایگاه التنف بیان کرد. با وجود رادارها و امکانات پیشرفته نظارتی موجود، اعزام یک هواپیمای جنگنده برای شناسایی ماهیت تجاری یا نظامی هواپیما، به هیچ وجه قابل قبول نیست.

وی گفت: برابر ماده سه کنوانسیون هوانوردی بین المللی غیرنظامی، هیچ هواپیمای دولتی (نظامی، گمرکی، پلیس) یک کشور عضو کنوانسیون نباید بدون اجازه قبلی کشور دیگر، بر فراز آن به پرواز درآمده یا در قلمرو آن فرود آید. از این منظر، پرواز و فرود جنگنده های آمریکایی در قلمرو سوریه که قطعا بدون موافقت این کشور است، برخلاف این بخش از تعهد بین المللی آمریکاست.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، بند الف ماده سه مکرر همین کنوانسیون تصریح می نماید که در صورت رهگیری هواپیمای غیرنظامی، جان افراد داخل آن و همچنین ایمنی هواپیما نباید به مخاطره بیفتد. از فحوای بندهای ب و ج نیز کاملا تعیین است که در صورت احتیاج به رهگیری، این اقدام توسط کشور عضوی که هواپیمای غیر نظامی در قلمرو آن در حال پرواز است، صورت می گیرد. مجددا، از این منظر، رهگیری هواپیمای مسافربری ماهان در قلمرو یک کشور عضو دیگر کنوانسیون توسط آمریکا، مغایر با تعهدات این کشور می باشد.

این دیپلمات کشورمان توضیح داد: اقدام آمریکا واجد مسوولیت بین المللی این رژیم بوده و با توجه به اقدام تروریستی آمریکا در سال 1367 در سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران ایر که منجر به شهادت 200 انسان بی گناه و غیرنظامی گشت، باید در وهله اول مورد پیگیری جدی حقوقی به وسیله شورای ایکائو و در صورت احتیاج دیوان بین المللی دادگستری و پیگیری سیاسی به وسیله ساختارهای سازمان ملل قرار گیرد.

غریب آبادی توصیه کرد که قوه قضائیه نیز شعبه خاصی را برای رسیدگی به شکایات مسافران این هواپیما که دچار خسارات فیزیکی، روحی و روانی شدند، اختصاص دهد. طبیعتا، اتخاذ هرگونه تصمیم و اقدام متناسب با این شرایط، در هر مرحله ای، نیز حق جمهوری اسلامی ایران است.

311311

منبع: خبرآنلاین

به "واکنش غریب آبادی به راهزنی هوایی آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش غریب آبادی به راهزنی هوایی آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید